وبلاگ شخصی پژمان اکبرزاده
Pejman Akbarzadeh Personal blog in Persian
فیس‌بوک / Facebook - تویتر / Twitter - تارنما / Website


۱۳۹۴ اردیبهشت ۸, سه‌شنبه

از بین بردن "ارکستر سمفونیک تهران" یک کار کاملا اشتباه است

ارکستر سمفونیک تهران - کنسرتی در سال 1342 / 1963 - تکنواز: تانیا آشوت - رهبر: سوبودا
در این چند روزه در خبرها خواندم که علی رهبری، رهبر سرشناس ارکستر، برای ادامه همکاری با ارکستر سمفونیک تهران، اعلام کرده این ارکستر را با ارکستر ملی ایران ترکیب کرده و نامش را هم به ارکستر سمفونیک ملی ایران تغییر داده است.

با احترام فراوان برای فعالیت‌های علی رهبری و پیشینه کاری او، از بین بردن نام و ساختار "ارکستر سمفونیک تهران" یک تصمیم کاملا اشتباه است.
ارکستر سمفونیک تهران دست کم از دهه 1320 خورشیدی با این نام فعالیت داشته و نامش یک پیشینه تاریخی برای خود دارد.

ارکستر ملی ایران که از دهه 1370 به رهبری فرهاد فخرالدینی فعالیت داشته است محتوایش به اجرای آثار گروهی متمرکز است که بر پایه موسیقی ایرانی نوشته می شوند و سازهای ایرانی همراه با سازهای زهی و بادی چوبی ارکستر در آن حضور دارند ولی ارکستر سمفونیک با بافت ویژه ارکستر برای اجرای آثار موسیقی کلاسیک فعالیت دارد. این دو رشته با هم تفاوت زیادی دارند و علاوه بر تفاوت در بافت ارکستر، تخصص نوازندگان آنها هم با هم متفاوت است.

ترکیب ارکستر سمفونیک تهران با ارکستر ملی به نام "ارکستر سمفونیک ملی ایران" بیشتر یک کار تبلیغاتی با تیتری دهان پُرکن به نظر می رسد. امیدوارم هنرمندان در ایران واکنش نشان دهند و خواستار حفظ نام و ساختار اصلی ارکستر سمفونیک تهران  ارکستر ملی به شکل جداگانه شوند.
TEHRAN SYMPHONY ORCHESTRA NAME CHANGING

هیچ نظری موجود نیست: